Koenzym Q10 jest jednym z najważniejszych ochronnych przeciwutleniaczy. Jest substancją o charakterze witaminy. Występuje w każdej komórce ciała i bierze udział w podstawowych dla jej życia przemianach metabolicznych. Niestety już po 35. roku życia następuje znaczne obniżenie poziomu wewnątrzustrojowego koenzymu Q10, związane z osłabieniem mechanizmów jego wewnątrzustrojowej syntezy, niedoborem substratów w spożywanych pokarmach i nadmiernym zużyciem przez organizm. Mogą go też powodować leki obniżające cholesterol – inhibitory HMG-CoA (statyny i fibraty). Wybierając koenzym Q10 warto sięgnąć po te produkty, które są w formie ubichinolu.

W badaniach klinicznych udowodniono, że niedobór koenzymu Q10 powoduje przyspieszenie procesu starzenia się organizmu. Ponadto sprzyja rozwojowi szeregu chorób, m.in.: niewydolności krążenia, choroby mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, niektórych chorób nowotworowych (raka piersi, raka płuc), cukrzycy, chorób przyzębia i dziąseł oraz występowaniu zaburzeń odporności.

Niedobór koenzymu Q10 sprzyja także nadwadze i otyłości. Aby przeciwdziałać tym zjawiskom konieczne jest uzupełnianie niedoborów koenzymem Q10. Koenzym Q10 jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach i wymaga podawania go po posiłkach oraz zastosowania specjalnych nośników zwiększających jego biodostępność (n.p. lecytyna, tłuszcze). Obserwowany w ostatnich latach postęp w nanotechnologii umożliwił wyprodukowanie wodorozpuszczalnego koenzymu PureSorb-QTM40. Nowatorskie rozwiązanie umożliwiło zamknięcie zmniejszonych do 0,2 µm cząsteczek koenzymu Q10 w maltodekstrynie.

Koenzym Q10 Ubichinol